תחומי התמחות

משברי חיים ודיכאון – משבר חיים מתרחש במצבי לחץ בהם המשאבים הנפשיים של המטופל לא מספיקים להתמודדות עם אתגר שהחיים מציבים בפניו. המטופל חווה קשיי הסתגלות שמתבטאים בתסמיני דכאון ו/או תסמיני חרדה. בדרך כלל מדובר בתקופות של פרידה/מוות של אדם קרוב, קשיים כלכליים, משבר בזוגיות, פגיעה טראומטית (פיזית או רגשית), או כישלון משמעותי באחד מתחומי החיים האחרים של המטופל.

הטיפול בשלב החריף של המשבר נמשך מספר שבועות בדרך-כלל, והוא כולל שיחות תמיכה ואם יש צורך אז גם טיפול תרופתי. במקביל, מגייסים את בני-המשפחה וגורמי תמך אחרים על מנת לאפשר חזרה כמה שיותר חלקה של המטופל לחייו ולתפקוד מלא. בתום השלב החריף עולה אצל חלק מהמטופלים הצורך בטיפול פסיכולוגי מעמיק יותר, ואז ממשיכים בטיפול בתדירות של פעם בשבוע (לפחות) לטווח ארוך יותר.

דיכאון – ההתמודדות עם הפרעת דכאון כוללת בדרך-כלל טיפול תמיכתי בשיחות, ואם יש צורך אז גם טיפול תרופתי בנוגדי-דכאון. המטופל המדוכא זקוק להכלה רבה ולליווי ארוך טווח, כשהמטרה היא להגיע לנסיגה מלאה של תסמיני הדיכאון וחזרה כמה שיותר מלאה של המטופל לתפקוד.  במקרים רבים מטופלים עם דיכאון סובלים מתסמיני כאב, ואז יש צורך בהתאמת הטיפול כך שיפחית גם את עוצמת הכאב.
לד"ר ניצן ניסיון רב בטיפול במטופלים עם הפרעה משולבת של דיכאון וכאב, ובמעבדה בבית-חולים שלוותה הוא חוקר את המנגנונים העומדים מאחורי ההפרעה, ובודק טיפולים חדשניים שעשויים לסייע למטופלים הן בהפחתת תסמיני הדיכאון והן בהפחתת תסמיני הכאב.

ADHD הפרעות קשב וריכוז מבוגרים – ד"ר ניצן עוסק רבות בהיבטים מחקריים של הפרעות קשב וריכוז במבוגרים, ובמתן אבחון וליווי רגשי ותרופתי למבוגרים הסובלים מהפרעות קשב וריכוז.

ייעוץ בכל הנוגע לגרייה מוחית ונזעי חשמל (ECT) -  במקרים רבים מטופלים עם דיכאון אינם מגיבים לטיפול התרופתי, ואז עולה האופציה של טיפול בגרייה מגנטית עמוקה (dTMS) של המוח או בנזעי-חשמל (ECT).  דר' ניצן שימש כמנהל היחידה לגרייה מגנטית עמוקה בשלוותה, ועוסק בקידום איכות ובטיחות הטיפול בנזעי חשמל (ECT) בבית-החולים. הטיפול בנזעי חשמל הוא היעיל ביותר במקרים של דיכאון קשה, ההשפעה שלו מהירה.

ייעוץ מקצועי אישי של ד"ר ניצן בכל הנוגע לגרייה מוחית ונזעי חשמל כולל אבחון, הסבר על הטיפול בנזעי-חשמל, על היתרונות והסיכונים הכרוכים בו, תאור הטיפולים החלופיים, והסבר על המרכזים הרפואיים שמספקים את השירות. בהמשך לכך, ניתן להתייעץ גם בנוגע לטיפול בנזעי-חשמל שכבר החל ומסיבות שונות עדיין לא מביא לשיפור במצב המטופל.

הפרעות חרדה – הטיפול היעיל ביותר בהפרעות חרדה (הפרעה פוסט-טראומטית, חרדה חברתית, היפוכונדריה, או הפרעת פאניקה) הוא שילוב של טיפול קוגניטיבי-התנהגותי עם תרופות נוגדות חרדה.   בשלב הראשון מתקיימת פגישת היכרות ואבחון עם המטופל על מנת להתאים את הטיפול הנכון ביותר עבורו ולאחר מכן ממשיכים בדרך-כלל לטיפול התנהגותי-קוגניטיבי  ומתן תרופות נוגדות חרדה לפי הצורך.  בתום השלב החריף עולה אצל חלק מהמטופלים הצורך בטיפול פסיכולוגי מעמיק יותר, ואז ממשיכים בטיפול בתדירות של פעם בשבוע (לפחות) לטווח ארוך יותר.

*

*

*

*

*